Huculskie kraftowe piwo

Ukraińskie piwo rzemieślnicze zawsze było dla mnie tematem nie do końca dobrze poznanym. Do tej pory jedynym browarem kraftowym na Ukrainie, którego piw próbowałem, była lwowska Prawda. Piwa mają całkiem dobre, ale jednak zwykle dużo brakuje im do najlepszych rzemieślników w Polski. Nie wiem, czy to ze względu na brak umiejętności, czy może oszczędności na surowcach. Nie są złe, ale nie zachwycają. Tak właśnie jawił mi się przez kilka lat ukraiński kraft. Całkiem dobre piwa, ale bez rewelacji, najczęściej średnie.

Niedawno pojechałem w ukraińskie Karpaty, tak zwyczajnie w celach fotograficzno-kolejowo-wypoczynkowych. Odwiedziłem takie miejscowości, jak Worochta, Jasinia, a ostatniego dnia pobytu, wybrałem się do Kwasów. Jest to dość rozległa wieś, położona w malowniczej, górskiej dolinie, wzdłuż biegu rzeki o nazwie Czorna Tysa. Taki zakątek prawie na końcu świata (bo dalej jest jeszcze Rachów), praktycznie bez żadnych, typowo turystyczno-komercyjnych atrakcji i infrastruktury, gdzie nikt nigdy by się nie spodziewał prawdziwego, rzemieślniczego browaru.

A jednak. Przed wyjazdem, przeglądając mapy, widziałem, że na google zaznaczone jest miejsce o nazwie „Huculska Pizza, pid Gazdiwske Pywo”. Pomyślałem więc, że kiedy już  będę w Kwasach, wstąpię tam na jakieś jedzenie. Na miejscu okazało się, że to całkiem nowy, drewniany budynek, dość niewielkich rozmiarów, gdzie podają świetną pizzę (najlepszą, jaką do tej pory jadłem na Ukrainie) i różne dziwne piwa… W tym samym budynku, obok pizzerii, moją uwagę przykuły drzwi pod szyldem „Craft Beer Store”. Pomyślałem, że wejdę, zobaczę, co tam mają. W środku była miła pani, która nalewała piwa z kranów do plastikowych butelek oraz lodówka, w której stały rozmaite piwa, ale… zaciekawiło mnie to, że wszystkie są z tego samego browaru. Zacząłem przeglądać butelki. Pils, Weizen, Stout, Blond Ale, India Pale Lager, Herbal Ale, Imperial IPA, Export Stout… i wiele innych stylów, od klasyki do takich typowo kraftowych. Zapytałem pani, gdzie jest ten browar, a ona mówi – „Tutaj!”. Wtedy naprawdę się zdziwiłem. Okazało się, że faktycznie, browar znajduje się w tym samym budynku i jest to Huculska Kraftowa Browarnia (Гуцульська Крафтова Броварня). Kwasy leżą właśnie na Huculszczyźnie, stąd taka nazwa.

kwasy

Browar powstał w 2015 roku. Wyposażony jest w warzelnię firmy Braumeister oraz w innowacyjne, białe plastikowe fermentory w kształcie jajek. Zdjęcia z browaru można zobaczyć na ich stronie internetowej: https://tsypa.com.ua. Z jajkami tam jest w ogóle tak, że nawet w logo browaru widoczne jest jajko, a w nim kurczak, a konkretnie pisklak. Piwa z tego browaru noszą nazwę Cypa (Ципа), co gdy przeczytamy to po rosyjsku może brzmieć dziwnie 😀 ale literę „и” w ukraińskim czytamy jako „y” i tego się trzymajmy. Słowo Cypa, w języku ukraińskim oznacza właśnie kurze pisklę (ewentualnie też ładną dziewczynę, fajną laskę). Wszystko idealnie się ze sobą łączy. Trzeba przyznać, że markę mają dobrze zaprojektowaną i motyw ten pojawia się wszędzie – na butelkach, szklankach, gadżetach, a nawet na firmowym samochodzie.

Z uwagi na to, że miałem bardzo mało miejsca w plecaku, jak również mało gotówki, zakupiłem trzy piwa z zamiarem spróbowania ich w domu. Poniżej opisuję pokrótce moje wrażenia z degustacji.

_MG_3398Cypa Bila

Styl – India Pale Lager
Ekstrakt – 13º
Alkohol – 4,4%
IBU – 41

Fajne, jasne, lekkie piwo, dobrze nachmielone amerykańskim chmielem. Smakuje w zasadzie trochę tak, jak dobre APA, ale jest nieco mniej treściwe i pozbawione dużej ilości estrów z fermentacji, przez co lepiej można wyodrębnić nuty chmielowe w aromacie i smaku. Porządnie wykonane, bez wad, orzeźwiające i bardzo pijalne. Szkoda, że to mała butelka!

Ocena ogólna – 5/6

_MG_3401Cypa Pid Trawow

Styl – Herbal Pale Ale
Ekstrakt – 12º
Alkohol – 5%
IBU – 45

Wybrałem to piwo ze względu na ciekawy styl, mianowicie APA z ziołami. Na etykiecie napisano, że do tego piwa został użyty amerykański chmiel oraz miejscowe, karpackie zioła, choć nie ma informacji, jakie konkretnie. Piwo ma ładną, czerwoną barwę, jest idealnie klarowne. W aromacie czuć oczywiście chmiel, ale z domieszką ziołową, w której dominuje nuta miętowa. Podobnie w smaku. Mięta lub szałwia jest tutaj głównym ziołem, które wyczułem (nie wiem dokładnie, ponieważ niektóre odmiany szałwii są zbliżone do mięty w aromacie) , chociaż są też inne, trudniejsze do zidentyfikowania, pojawiające się w tle. Nieco dziwny smak, momentami przywodzący na myśl płyn do mycia naczyń Ludwik, chociaż da się go polubić! Ciekawy pomysł i eksperyment wart powtórzenia w warunkach domowych (chociaż ja użyję innych ziół).

Ocena ogólna – 5/6

_MG_3406Cypa Czorna

Styl – Export Stout
Ekstrakt – 18º
Alkohol – 7%
IBU – 65

To piwo jest naprawdę czorne. Bardzo fajnie wygląda na nim piana o bardzo ciemnej, jak na pianę, brązowej barwie. Aromat i smak są bardzo intensywne. Mocno gorzka czekolada jest tutaj najlepszym porównaniem. Do tego kawa i chmiel w postaci solidnej goryczki. Piwo jest gęste, treściwe i bardzo wyraziste. W zasadzie smakuje niemal jak porter bałtycki, a nawet przewyższa niektóre polskie portery intensywnością smaku i odczuciem w ustach. Czegoś takiego naprawdę się nie spodziewałem i jestem mile zaskoczony! Bardzo dobre piwo, do najwyższej oceny brakuje mu tylko jednej rzeczy, mianowicie jak dla mnie mogłoby być troszkę mniej słodkie i bardziej wytrawne, ale i tak, wypiłem je z przyjemnością.

Ocena ogólna – 5/6

 

Podsumowując, muszę powiedzieć, że Huculska Kraftowa Browarnia warzy piwa naprawdę na wysokim poziomie i to nie tylko wśród browarów ukraińskich, bo wiele polskich browarów kraftowych robi o wiele gorsze. Widać, że znają się na rzeczy w kwestii piwa, ale też i wizerunku oraz kuchni (pizza na serio świetna). Przedsięwzięcie w nowoczesnym stylu, udało się według mnie znakomicie. Polecam wszystkim wizytę w Kwasach, bo widoki ładne, piwo dobre, ceny niskie, a ludzie serdeczni i gościnni. Ja sam mam nadzieję, że już niedługo pojadę tam ponownie, żeby spróbować więcej piw i być może zobaczyć browar od środka, co teraz mi się nie udało z powodu braku czasu. Jeśli komuś po drodze, warto tam zajrzeć.

Do pobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s