Kraftwerk – M16

DSCF9773

Browar – Kraftwerk (warzone w Browarze Wąsosz)
Styl – Lemon Grass IPA
Ekstrakt – 15° Blg
Alkohol – 6,2%

M16 to najsłynniejszy amerykański karabin maszynowy. Zadebiutował na wojnie w Wietnamie i jest używany przez U.S. Army aż do dziś. Browar Kraftwerk, który wykorzystuje różne giwery do nazywania swoich piw, postanowił, że M16 będzie piwem w stylu India Pale Ale z trawą cytrynową, a do chmielenia użyte zostaną odmiany australijskie i nowozelandzkie, w tym nowa odmiana Sticklebract. Brzmi nieźle, zapowiada się ciekawie. Muszę jeszcze dodać, że ogromny plus należy się za etykietę, bo jest moim zdaniem genialna. Naprawdę super!

Piwo ma barwę jasnożółtą (ciemniejszą niż Cymbopogon), jest lekko mętne i pachnie intensywnie chmielem. Nuty chmielowe są w tym przypadku inne, niż zwykle w różnych piwach w stylu AIPA. Są cytrusy, są nuty ziołowe i żywiczne, ale to piwo pachnie mi tak samo, jak pewna cytrusowa odmiana pewnej rośliny z rodziny tej samej, co chmiel, ale o liściach dłoniasto złożonych… Taki aromat po prostu „ziołowy”. Bardzo ładny zresztą. Za ten nietypowy aromat również daję duży plus. W smaku też jest fajnie, wyczuwalny jest przede wszystkim chmiel w postaci żywiczno-cytrusowych nut oraz mocnej goryczki. Trawa cytrynowa jest na drugim planie, ale można zauważyć jej obecność. Piwo jest doskonale zbalansowane. Słodycz jest umiarkowana, nie ma zbędnego karmelu, można powiedzieć, że piwo jest raczej wytrawne, a przy tym bardzo pijalne i orzeźwiające. Mocno cytrusowe, goryczkowe, po prostu takie, jak lubię. Idealnie trafia w mój gust. Do tego jest bardzo porządnie wykonane, nie znajduję w nim żadnej wady.

M16 bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Głównie nietypowym aromatem, ale też doskonałym smakiem. Stawiam to piwo w czołówce najlepszych IPA polskiego craftu. Do tego profesjonalnie zrobiona etykieta w świetnym stylu. Kraftwerk robi robotę. Polecam!

Ocena ogólna – 6/6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s