Cymbopogon z Artezana

DSCF9847

Browar – Artezan
Styl – American Wheat z trawą cytrynową
Ekstrakt – 11° Blg
Alkohol – 4,3%

Odkąd Artezan przeniósł się do nowego, większego browaru i zaczął butelkowanie, ich piwa stały się szerzej dostępne i pojawiły się w sklepach. Tak właśnie trafiło w moje ręce piwo Cymbopogon. Stylu raczej konkretnie zdefiniowanego tutaj nie ma, wiadomo tylko, że jest to lekkie piwo pszeniczne podobne do American Wheat, z trawą cytrynową i nowozelandzkimi odmianami chmielu (New Zealand Wheat?). Nazwa wzięła się od łacińskiej nazwy trawy cytrynowej (Cymbopogon citratus), która jest rośliną z rodziny wiechlinowatych (dawniej trawy) i nosi polską nazwę gatunkową palczatka cytrynowa.

Piwo ma barwę bardzo jasną, słomkowożółtą i jest lekko mętne. Wygląda trochę jak jakiś radler. 😀 Aromat jest cytrynowo-ziołowy, wyczuć można nuty nowofalowych, nowozelandzkich chmieli, aczkolwiek są to subtelne niuanse. W smaku jest wytrawne, bardzo cytrynowe, ale nie jest też wcale kwaśne, ani słodkie. Oprócz smaku cytrynowego, występuje tutaj również posmak chmielowy oraz goryczka na poziomie niskim, słabo wyczuwalnym, ale jednak da się zauważyć jej obecność. Piwo ma również pewien posmak, który mógłbym określić jako korzenno-szczypiący, ale nie jest on bardzo intensywny. Podejrzewam, że pochodzi od trawy cytrynowej.

Cymbopogon to bardzo dobre, lekkie i pijalne piwo, które według mnie jest dużo lepsze na letnie upały, niż jakieś przesłodzone radlery, które mają o wiele mniej wspólnego z piwem, niż produkt z Artezana. Połączenie lekkiej pszenicy z trawą cytrynową wyszło świetnie i nie waham się, by dać temu piwu najwyższą ocenę.

Ocena ogólna – 6/6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s