Grodziskie 4.0 – Pinta

DSCF7768

Browar – Pinta
Styl – Grodziskie
Ekstrakt – 7,8° Blg
Alkohol – 2,6%
IBU – 20

Kolejna wersja piwa grodziskiego z Pinty dostała numer 4.0. Wcześniej oceniałem już wersje 2.0 i 3.0, więc przyszedł czas na tę najnowszą. Na rynku jest już dość długo, ale dopiero teraz zorientowałem się, że jeszcze jej nie recenzowałem. Tym razem do produkcji użyto 100% słodu pszenicznego wędzonego dymem z dębu (czyli takiego, jaki oryginalnie był używany w Grodzisku Wielkopolskim), a do chmielenia wykorzystana została odmiana Lubelski.

Piwo ma barwę jasnożółtą, jest mętne i nalewa się z obfitą pianą. Wygląd na plus. W aromacie wyczuć można lekką wędzonkę, przypominającą trochę twaróg wędzony (taki okrągły, też jest chyba wędzony dymem z dębu), poza tym są tam też nuty przypominające witbiera, a to być może przez to, że do fermentacji wykorzystano drożdże S-33, których często używa się do witów. Zatem aromat bardzo ładny. W smaku też jest ciekawie, bo jest on nie tyle wędzony, co drzewny, drewniany, ale nie przypomina suchego drewna, tylko takie mokre, świeżo ścięte, jeszcze z sokami cierpkimi od garbników. Oczywiście nuta dymna też jest, ale jednak bardziej się to kojarzy z świeżym drewnem dębowym. Obecna jest również lekka słodycz, co sprawia, że piwo w ogóle nie jest wodniste oraz subtelna, niska, aczkolwiek wyczuwalna goryczka, której wrażenie wzmacniane jest przez wspomniane wcześniej cierpkie, garbnikowe posmaki. Bardzo przyjemnie pije się to piwo i rzeczywiście może ono dobrze gasić pragnienie, tak jak to napisano na etykiecie. Lekkie i orzeźwiające. Kojarzące się z ogniskiem, na którym położone zostały ścięte przed chwilą gałązki dębu. Po wypiciu jednego ma się ochotę na kolejne.

Bardzo dobre piwo, polecam spróbować, nie jest w ogóle wymagające, a jednocześnie tak bardzo inne od wszelkiej maści lagerów masowo zalewających sklepy. Za 5zł (Leclerc) opłaca się bardzo.

Ocena ogólna – 5/6


2 responses to “Grodziskie 4.0 – Pinta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s