Imperium atakuje

DSCF7608

Browar – Pinta
Styl – Imperial IPA
Ekstrakt – 19,1° Blg
Alkohol – 7,8%
IBU – 81

Imperium atakuje! Pinta niedawno wypuściła na rynek najnowszą partię swojego Imperial IPA. Piłem je pierwszy raz w 2012 roku i wtedy było to coś niesłychanie goryczkowego, aromatycznego, no po prostu powaliło mnie to piwo i urwało dupę. Teraz postanowiłem sprawdzić, jak smakuje obecnie, czy czymś się różni i czy będę nim tak samo zachwycony. A więc zaczynajmy!

Od razu widać, że barwa jest ładna, miedziano-herbaciana, a piwo jest idealnie klarowne. Piana jest bardzo obfita, wysoka (aż może za bardzo) i długo utrzymuje się na powierzchni. Z wyglądu Imperium  prezentuje się świetnie. W aromacie jest już jednak średnio. Piwo nie powala cytrusami i żywicą, tak jak niektóre AIPA, choćby nawet również z Pinty. Mimo że nuty chmielowe są obecne i oczywiście wyczuwalne, to jednak więcej jest w aromacie karmelu.

Pierwszy łyk wywołuje mieszane uczucia. Goryczka jest mocna, taka jak trzeba, solidna i wyraźna, pełnia również obecna, dużo karmelowych słodów i brak alkoholowego posmaku, ale tym, co psuje dobre wrażenie jest mocny smak metaliczny. Żelazo tutaj czuć po prostu. Na szczęście w miarę picia, jest coraz mniej intensywne, ale jednak lekki posmak pozostaje do końca. Wtedy też czuć więcej chmielu w smaku (w sumie w smaku jest go więcej niż w aromacie), a alkohol pozostaje ukryty do ostatniego łyku, więc plus się za to należy. Mimo wszystko, piwo pije się przyjemnie i w ogóle nie jest ono ciężkie w odbiorze (przynajmniej dla mnie).

Plus za goryczkę i dobrze ukryty alkohol, minus za metaliczność i mało chmielu w aromacie. Stawiam jednak ocenę bardzo dobrą, bo piwo mi smakowało, jednak nie najwyższą, bo nie zachwyciło mnie tak, jak kiedyś i posiada dość wyraźną wadę. A zatem imperium atakuje, ale nie używa całej swojej floty i nie wychodzi mu ten atak zbyt perfekcyjnie…

Ocena ogólna – 5/6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s