Persefona

DSCF7347

Browar – Olimp
Styl – American Pale Ale
Ekstrakt – 13° Blg
Alkohol – 5%

Ostatnio browar Olimp naprodukował tyle nowych piw, że już trudno się w tym połapać. Jedną z tych nowości jest Persefona – American Pale Ale chmielone odmianami Tomahawk, Topaz i Chinook. Postanowiłem, że spróbuję.

Persefona w mitologii greckiej była córką Zeusa i Demeter (takie piwa Olimp również uwarzył i były to Imperial IPA oraz AIPA), a jednocześnie żoną Hadesa (także zagościł w ofercie Olimpu), co czyniło ją władczynią podziemnego świata i opiekunką dusz zmarłych. Dlatego zapewne etykieta jest właśnie w takich, a nie innych barwach. Muszę przyznać, że jest świetna, jedna z najlepszych etykiet Olimpu jak do tej pory.

Barwa jest typowa dla pale ale, czyli ciemno-złocista (albo jasno-bursztynowa). Piwo jest klarowne i nalewa się ze średniej wielkości pianą. W aromacie od razu wyczuwalne są amerykańskie chmiele w postaci owoców cytrusowych i mango, z domieszką żywic. Jest to bardzo typowy aromat dla tego stylu, a jednocześnie przyjemny i zachęcający do spróbowania. Po spróbowaniu okazuje się, że również w smaku jest bardzo dobrze. Piwo jest wytrawne, czyli mało słodkie, z dość mocną goryczką, która pozostaje długo na języku. Trochę garbników może również tu jest, bo pojawia się wrażenie ściągania, ale nie jest to wcale jakieś przeszkadzające, bo owa cecha nie występuje tutaj w stanie wielce nasilonym. Także mamy tu do czynienia z APA w stylu West Coast, czyli takim jasnym i bardzo wytrawnym, goryczkowym. I mimo tej wytrawności, piwo w ogóle nie jest wodniste, a alkohol jest niewyczuwalny. Bardzo dobrze wykonane. Nie ma się do czego przyczepić, żadnych wad nie stwierdziłem.

Bardzo dobre piwo, chociaż brakuje mu jakiejś cechy, która powodowałaby ten efekt WOW, sprawiający, że piwo dostaje u mnie najwyższą ocenę. Jest po prostu świetnie wpisujące się w swój styl i porządnie zrobione. Mogę też powiedzieć, że to jest zdecydowanie piwo nie dla osób, które lubią słodkie i niegorzkie. Ale ja tam lubię takie, jak Persefona właśnie. 😉

Ocena ogólna – 5/6


2 responses to “Persefona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s