Haka z browaru Spirifer

DSCF6544

Browar – Spirifer
Styl – Rye IPA
Ekstrakt – 14° Blg
Alkohol – 5,4%
IBU – 55

Hmmm… Spirifer. Pierwszy raz miałem okazję spróbować piwa z tego browaru kontraktowego. Jego nazwa pochodzi od pewnego ramienionoga (mięczak podobny do małża), zamieszkującego morza i oceany w okresie od Ordowiku do Permu, dzisiaj często spotykanego jako skamielina. Podobno to taki najbardziej znany przez paleontologów rodzaj bezkręgowca, a że założyciele browaru są właśnie paleontologami, postanowili użyć tej właśnie nazwy. Ciekawe, ile osób przeczytało to jako Spitfire… Szkoda, że na etykiecie nie ma żadnego wyjaśnienia, a przecież krótka historia byłaby całkiem ciekawa.

Haka, to nazwa tańców Maorysów z Nowej Zelandii. I znów nie znajdujemy żadnej informacji na ten temat na etykiecie. A nazwa ta została zapewne użyta dlatego, że w składzie, oprócz amerykańskich odmian chmielu, znajduje się również odmiana nowozelandzka, Kohatu. Wśród słodów są natomiast wyróżnione żytni i pszeniczny. Piwo zostało uwarzone w czeskim browarze Vyškov.

Haka ma czerwoną, herbaciano-bursztynową barwę i jest lekko mętne. Piana marna, a po piwie żytnio-pszenicznym spodziewałem się czegoś innego, ale winne może być tu słabe nagazowanie. No nieważne. W aromacie wyczuć można głównie akcenty słodowe z domieszką amerykańskiego chmielu (cytrusy) oraz lekki diacetyl, który jednak bardzo nie przeszkadza. Mamy przecież do czynienia z czeskim browarem, a u nich często się to zdarza. Piwo jest wytrawne i nie ma w nim ani pełni, ani gęstości i oleistości, jakiej można byłoby się spodziewać po dodatku słodu żytniego. Można powiedzieć, że jest nawet trochę wodniste. Goryczka jest mocna, a smak to mieszanka karmelu i amerykańskiego chmielu, jednak karmel jest dominujący. Ogólnie ani smak, ani aromat nie należą do intensywnych. Kompletnie czego innego oczekiwałem po Rye IPA, ale na szczęście nie ma tragedii.

Jest to piwo według mnie średnie, ale przynajmniej ma mocną goryczkę, co sprawia, że nie jest totalnie bezpłciowe. Nawet całkiem niezłe, ale nie powiem, że bardzo dobre.

Ocena ogólna – 4/6

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s