Roztoczańskie Dymione

DSCF6045

Browar – Zwierzyniec
Styl – Rauchbier
Ekstrakt – 12,5° Blg
Alkohol – 5,2%

Roztoczańskie Dymione to najnowszy produkt nowego browaru w Zwierzyńcu. Jest na rynku już od jakiegoś czasu i piłem je kilka razy, a dziś postanowiłem napisać recenzję. Jest to wędzony lager, którego trudno zakwalifikować do jakiejś konkretnej kategorii, bo nie jest to Rauchbock ani marcowe dymione ze względu na mniejszy ekstrakt. Sam browar podaje ogólną nazwę stylu jako Rauchbier. Do produkcji użyto pięciu słodów, w tym słodu wędzonego dymem z drewna bukowego. Piwo zostało nachmielone jedną odmianą chmielu – Marynką. Ogólnie rzecz biorąc, te dane są całkiem przyzwoite. Butelkę zdobi bardzo ładna etykieta przedstawiająca las we mgle. Według mnie najlepsza ze wszystkich piw ze Zwierzyńca.

Piwo ma kolor ciemnobrązowy, prawie czarny. Jest klarowne i nalewa się z całkiem ładną pianą. Zapach jest przyjemny, od razu wyczuwalna jest wędzonka i dym, a także nuty słodowe przypominające koźlaka. W smaku jest podobnie, to znaczy słodowa baza podobna do koźlaków no i oczywiście nuty wędzone w formie raczej nie mięsnej, a przypominającej wędzone śliwki. Intensywność tej wędzonki jest średnia, bo tak jak w przypadku „Jak w dym” z Pinty, nie jest to taki poziom, jak w piwach Schlenkerla, ale jednak jest to wyraźny wędzony smak. Mam wrażenie, że w najnowszej partii nawet bardziej intensywny, niż w pierwszych warkach, co akurat wychodzi na plus. Piwo jest dobrze zbalansowane, ani nie za słodkie, ani zbyt wytrawne, ze średnio-niską goryczką. Przeszkadzać może jedynie trochę za wysokie wysycenie, ale gdy będziemy nalewać do szklanki z góry i odczekamy chwilę, to powinno się trochę odgazować i będzie idealne.

Roztoczańskie Dymione to bardzo dobre piwo. Obecnie lepsze, niż na początku. Poleciłbym każdemu na początek przygody z piwami wędzonymi i wszystkim tym, którzy ogólnie lubią ciemne piwa.

Ocena ogólna:
Pierwsze warki – 4/6
Obecnie – 5/6

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s