Komes Porter Bałtycki

DSCF6281

Browar – Fortuna
Styl – Porter bałtycki
Ekstrakt – 21° Blg
Alkohol – 9%

Dziś piwo, które pasuje do świątecznej atmosfery. Piwo, które zdobyło złoty medal w kategorii porter bałtycki na konkursie European Beer Star w 2013 roku i brązowy medal na World Beer Cup w 2014 roku.

Komes Porter ma typową dla stylu, ciemnobrązową barwę, jest klarowny i nalewa się ze średniej wysokości pianą, która dość szybko opada. Trzeba jednak brać poprawkę na firmowe szkło, które jest bardzo szerokie i nie sprzyja tworzeniu się piany. Gdyby to był wąski pokal, wtedy piana na pewno byłaby większa i trwalsza. Nie o pianę jednak w porterach chodzi. To, co od razu rzuca się w oczy, a właściwie w nos, jest wspaniały aromat gorzkiej czekolady. Bardzo intensywny i głęboki, bardzo czekoladowy z nutą kawową. Alkohol na początku jest słabo wyczuwalny. W smaku, podobnie jak w aromacie, mamy do czynienia z gorzką czekoladą i nie jest to jakaś dodatkowa nuta, ale główny, zasadniczy smak tego piwa. Subtelnym dodatkiem jest tutaj kawa, średnio intensywna chmielowa goryczka i lekko rozgrzewający alkohol, który staje się bardziej wyczuwalny zarówno w smaku, jak i w aromacie, gdy piwo się ogrzewa. Pod koniec, jego aromat przywodzi na myśl nalewkę orzechową.

Jest to zdecydowanie najlepszy standardowy porter bałtycki, jakiego piłem (nie liczę Imperatora Bałtyckiego). Zazwyczaj nie lubię porterów, bo są mocno alkoholowe i mają charakterystyczny „porterowy” smak i aromat, którego nie potrafię dobrze sprecyzować, ale Komes tego właśnie nie ma, a jest w nim w zamian za to świetna nuta gorzkiej czekolady. To piwo naprawdę bardzo mi posmakowało. Myślę, że nagrody, które zdobyło, są w pełni zasłużone. Stawiam najwyższą ocenę, bo spodziewałem się czegoś gorszego, a Komes zaskoczył mnie bardzo pozytywnie!

Ocena ogólna – 6/6

Wesołych Świąt życzę! 🙂

Reklamy

One response to “Komes Porter Bałtycki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s