Zwierzyniec Pils

DSCF6135

Browar – Zwierzyniec
Styl – Bohemian Pilzner
Ekstrakt – 13° Blg
Alkohol – 6%

Od kiedy Perła reaktywowała browar w Zwierzyńcu (a właściwie wybudowała nowy browar obok starego), zaczęły się tam dziać ciekawe rzeczy. Jak dotąd, stworzono w nowym Browarze Zwierzyniec cztery gatunki piwa, w tym dwa dość niestandardowe. Mowa o Roztoczańskim Dymionym (Rauchbier) i Dzikim Ale. Poza tym mamy jeszcze w ofercie Ordynackie Lekkie i Zwierzyniec Pils właśnie. Ostatnio owy Pils wszedł do sprzedaży w półlitrowych butelkach, bo jak dotąd był dostępny jedynie w małych, 330ml. Moim zdaniem dobra decyzja, tym bardziej, że kosztuje teraz około 3,50 zł. Czy w końcu doczekaliśmy się mitycznego, dobrego pilsa za 3 złote?

Zwierzyniec Pils to piwo zacierane metodą dekokcji dwuwarowej. Polega to na dwukrotnym odebraniu części zacieru do mniejszego kotła, zagotowaniu i wlaniu z powrotem do kadzi zaciernej. Podnosi to temperaturę zacieru, a dodatkowo piwo powinno mieć przez to pełniejszy smak dzięki częściowej karmelizacji cukrów. Zdania na temat tego, czy dekokcja wnosi jakieś zauważalne walory do piwa są podzielone, jednak wiadomo, że nieco zwiększa ona wydajność zacierania. Obecnie, Zwierzyniec jest chyba jedynym przemysłowym browarem w Polsce, który stosuje tę metodę.

Piwo ma ciemnozłoty kolor, jest idealnie klarowne i tworzy obfitą, białą pianę, która pozostaje w szklance na długo w formie cienkiego kożucha. Aromat jest typowo pilsowy – słodowy z lekką nutą chmielu. Jak najbardziej poprawny. W smaku również nie ma się do czego przyczepić. Jest umiarkowana słodowa pełnia, fajny chmielowy posmak (użyte chmiele to Marynka, Lubelski i Perle) oraz goryczka na poziomie średnim. Zwierzyniec smakuje, pachnie i wygląda tak, jak typowy czeski pils. Co ważne, goryczka również jest na takim właśnie „czeskim” poziomie, jak najbardziej wyczuwalna. Żadnych wad tutaj nie wyczuwam, ani diacetylu, ani DMSu, ani żelaza czy siarki. Piwo jest dobrze zbalansowane i pije się je bardzo przyjemnie. Obecnie, Zwierzyniec Pils smakuje mi dużo bardziej, niż na początku, kiedy był dostępny tylko w małych butelkach i były to pierwsze warki. Wtedy coś mi nie do końca pasowało w posmaku, jednak teraz jest według mnie idealnie. No, może ja osobiście wolałbym nieco większą goryczkę, ale wiem, że większość osób zadowoli się taką, jaka jest teraz.

W podsumowaniu muszę stwierdzić, że mamy w końcu dobrego polskiego pilsa za 3 złote. No, może ciut więcej niż 3, ale mniej niż 4. Piwo naprawdę bardzo dobre, na miarę czeskich pilsów, w rozsądnej cenie. Pogratulować należy piwowarom ze Zwierzyńca i oby taka jakość została już na stałe, bo według mnie nic zmieniać nie trzeba.

Ocena ogólna – 5/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s