Chmiel Sybilla – skąd ta nazwa?

W ostatnim czasie, daje się zauważyć wzrost zainteresowania polskimi odmianami chmielu, zwłaszcza wśród browarów rzemieślniczych. Rok temu hitem stała się Sybilla – odmiana obecna na rynku już od stosunkowo długiego czasu, jednak zauważona dopiero niedawno. Bardzo aromatyczna, o średniej zawartości alfa-kwasów, znalazła się w takich piwach, jak PLON z Kormorana (w wersji świeżej i suszonej), Prometeusz z Olimpu, Miś z Widawy oraz wielu innych. Obecnie, razem z Iungą, stanowi trzon polskich odmian „nowofalowych”, które stają się coraz bardziej modne.

DSCF1805W sytuacji, gdy Sybilla stała się tak popularna, wypadałoby dowiedzieć się czegoś o historii tej odmiany, a zwłaszcza o pochodzeniu nazwy. Jeszcze niedawno myślałem, że większość ludzi z piwnego świata wie, skąd się wzięła nazwa Sybilla, jednak okazuje się, że wcale tak nie jest. Po tym, jak Kopyr w jednym ze swoich filmików oznajmił, że szczerze pojęcia nie ma, od czego nazwa pochodzi, postanowiłem zrobić małą sondę wśród blogerów na Piwnym Blog Dayu. Nikt nie wiedział. Dlatego zdecydowałem, że warto o tym napisać.

Zacznijmy od tego, że odmiana Sybilla została zarejestrowana w 1996 roku, a wyhodowano ją w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG). Tak tak, w tej samej placówce powstała też odmiana Iunga i od tego skrótu wzięła swoją nazwę. Autorami odmiany Sybilla są Zofia Frydecka i Zbigniew Wirowski. Skrzyżowali oni odmianę Lubelski z dzikim chmielem męskim, pochodzącym z terenu byłej Jugosławii. W podobny sposób, w instytucie powstało jeszcze kilka innych odmian chmielu.

DSCF4251Siedzibą IUNG-u jest Pałac Czartoryskich w Puławach, a otacza go park, w którym znajduje się wiele zabytków. Jednym z nich, jest wybudowana w roku 1801 Świątynia Sybilli. Powstała z inicjatywy księżnej Izabeli Czartoryskiej (mieszkanki wspomnianego pałacu), jako miejsce gromadzenia pamiątek obrazujących historię państwa polskiego. Eksponaty miały wspominać polskich królów, szlachtę i zwycięskie bitwy, aby uchronić pamięć o Polsce przed zaborcami. W ten sposób powstało pierwsze polskie muzeum narodowe. Ponadto, świątynia była też miejscem spotkań loży masońskiej, do której należała sama księżna oraz wielu członków jej rodziny i innych rodów magnackich.

DSCF4253Projektantem budynku był Piotr Aigner, który wzorował się na starożytnej świątyni w Tivoli koło Rzymu, kojarzonej z kultem wieszczki Sybilli tyburtyńskiej o imieniu Albunea. I chociaż zaszła pewna pomyłka, bo prawdziwa świątynia Sybilli znajdowała się w innym miejscu i miała zupełnie inny kształt, a okrągła rzymska budowla poświęcona była kultowi Westy lub Heraklesa, to nikomu się nie chciało zagłębiać w tę historię i w ten sposób puławska rotunda stała się właśnie Świątynią Sybilli.

sybillaDla mnie pochodzenie nazwy Sybilla było oczywiste już od samego początku, gdy tylko dowiedziałem się o istnieniu tej odmiany. Było tak dlatego, że dużą część swojego dzieciństwa spędziłem w Puławach i do dziś mieszka tam niemal połowa mojej najbliższej rodziny. Od zawsze kojarzyłem tę nazwę z puławskim kinem Sybilla i dość szybko dowiedziałem się o istnieniu świątyni w parku. Związek z Puławami oraz chęć przetestowania Sybilli, skłoniły mnie rok temu do uwarzenia własnego piwa z tą odmianą. Sybilla IPA, chmielone suchą szyszką, smakowało podobnie, jak PLON Brązowy. Zaprojektowałem też etykietę nawiązującą do tematu, przedstawiającą właśnie Świątynię Sybilli, chociaż, oczywiście poza ludźmi z Puław, nikt nie wiedział, co się na niej znajduje…


2 responses to “Chmiel Sybilla – skąd ta nazwa?

  • Homolek

    „Zaprojektowałem też etykietę nawiązującą do tematu, przedstawiającą właśnie Świątynię Sybilli, chociaż, oczywiście poza ludźmi z Puław, nikt nie wiedział, co się na niej znajduje…”
    Aż tak źle? Nie ma wśród smakoszy piwa ludzi, którzy są też turystami i krajoznawcami?
    Homolek

  • Hefajstos – na św. Patryka | Piwni Hipsterzy

    […] o smaki czekoladowo-kawowe, karmelowe i palone. Do chmielenia użyto odmian polskich, Marynkę i Sybillę. Muszę jeszcze powiedzieć słowo o etykiecie, bo uważam, że jest świetna, genialna i bardzo […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s