A ja palę Alę

DSCF5932

Browar – Pinta (warzone w browarze Zarzecze)
Styl – American Pale Ale
Ekstrakt – 12° Blg
Alkohol – 4,5%
IBU – 41

UWAGA!!! CZARNY HUMOR!!! OSOBY SPIĘTE I NIEWYLUZOWANE PROSIMY O OPUSZCZENIE TEGO MIEJSCA!

– A ja palę Alę! – powiedział z przekąsem pracownik krematorium i pociągnął łyk piwa z butelki o zielonej etykiecie z gwiazdą. Jego kolega, popatrzył nieco dziwnie na swojego współpracownika, bo mimo że wiedział, iż ten jest człowiekiem raczej nietuzinkowym, to jeszcze nigdy takiego piwa nie widział.
– Oj, Michale, Michale… Co tam popijasz? – zapytał.
– A sam zobacz! – odrzekł Michał i podał kumplowi butelkę – I spróbuj. Naprawdę dobre!
– A ja pale ale… to jak się nazywa ta… tam…
– Aaa, nie, tamta to Grażyna… ale… tak mi się jakoś powiedziało…

KONIEC CZARNEGO HUMORU

Rzeczywiście, nazwa nowego piwa z Pinty może się różnie kojarzyć, chociaż zapewne inspiracją była piosenka „A ja palę faję”. Po skrzyżowaniu tego z „pale ale” dostaliśmy grę słów w typowo pintowym stylu. A czym właściwie jest to piwo? Otóż jest to American Pale Ale. Aż dziwne, ale jest to pierwszy raz, kiedy piwo w tym stylu zostało uwarzone przez Pintę. To coś w rodzaju słabszej wersji AIPA. Dla mnie jest to jeden z ulubionych stylów, a może nawet w ogóle ulubiony.

A jak się to piwo prezentuje? Dokładnie tak, jak powinno się prezentować APA. Barwę ma bursztynowo-miodową z lekkim zmętnieniem, do tego obecna jest obfita, ładna piana. Nic dodać, nic ująć w tej kwestii. Aromat ładny, amerykańsko-chmielowy, czyli cytrusowo-tropikalno-żywiczny, jednakże nie tak bardzo intensywny. Trochę za mało go jest. Do tego w tle obecna jest nuta zbożowa. Jeśli chodzi o smak, to jest bardzo dobrze. Od razu daje się wyczuć solidna goryczka, która mimo 41 IBU jest mocniejsza, niż w niejednym piwe o deklarowanym 60 IBU. Duży plus, bo większość APA nie ma takiej goryczki. Poza tym, zawartość chmielu objawia się również w smaku odzwierciedlającym aromat, czyli owocowo-iglastym. Mamy też przyjemną, lekką nutę karmelową, pochodzącą od słodów i podobnie, jak w aromacie, delikatny posmak zbożowy. Piwo jest lekkie i pije się je bardzo przyjemnie, nie zamula, nie ma żadnych wad i ogólnie polecam je każdemu! Na pewno lepsze od Żywiec APA ze względu na konkretną goryczkę.

A zatem, dobrze jest czasem zapalić ale…
A może Alę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ocena ogólna – 6/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s