Primator Double 24%

DSCF3930

Parametry:

Browar – Nachod
Styl – Porter bałtycki (?)
Ekstrakt – 24° Blg
Alkohol – 10,5%

Z tym Primatorem 24% to jest szczerze mówiąc trudna sprawa. Tak naprawdę nie wiadomo, jaki to styl. Po spróbowaniu byłem pewien, że jest to porter bałtycki, bo smakuje tak samo, jak polskie portery, ale później dowiedziałem się, że to w ogóle nie jest porter, tylko nie wiadomo co. Niemcy mówią, że to doppelbock, Czesi, że piwo ciemne specjalne, ale ani u Czechów, ani u Niemców nie ma tradycji warzenia porterów, tak, jak ma to miejsce w Polsce. Nie mają oni dobrze wyrobionej definicji porterów. Zatem po polsku jest to porter i tego będę się trzymał.

Kolor piwa jest typowo porterowy, czyli nie idealnie czarny, ale bardzo ciemno brązowy z rubinowymi refleksami. Piana, jak widać na zdjęciu, na początku jest obfita, ale ma grube pęcherzyki, chociaż nie jest to dla mnie takie ważne. Pachnie też jak normalny porter. Czuć ciemne słody i alkohol, którego w tym piwie jest niemało, bo 10,5%. Co do smaku, to tutaj już nie można się zgodzić z ocenami tego piwa sprzed dwóch lat, kiedy to podobno było bardzo mdłe, słodkie i mocno alkoholowe. Owszem, alkohol jest, ale raczej słabo wyczuwalny, ukryty w słodach i to nie mdłych i mulących. Jest tutaj paloność, karmel i odpowiednia goryczka. Po prostu typowy smak porteru bałtyckiego, podobny do tego z Żywca. Jeśli kiedyś to piwo było za słodkie, to teraz już nie jest. Chyba zmienili recepturę.

Drugą butelkę zostawiłem sobie do leżakowania na kilka lat, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Tak ogólnie, to obecnie średnio lubię portery ze względu na wysoką zawartość alkoholu, który daje się wyczuć, ale skoro w trakcie leżakowania ten alkohol się układa i czuć go słabiej, to chętnie spróbuję zarówno tego Primatora, jak i innych porterów po leżakowaniu.

Ocena ogólna – 4/6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s