Yardbird American Style IPA

DSCF4665

Parametry:

Browar – Greene King
Styl – American IPA
Ekstrakt – nie podano
Alkohol – 4%

Takie oto piwo kupiłem w lubelskim pubie U Szewca, specjalizującym się w różnych wyspiarskich ejlach i stoutach. Jest to angielska wersja amerykańskiej wersji India Pale Ale, czyli swoiste sprzężenie zwrotne. Bo o ile Brew Dog warzy amerykańskie IPA, które naprawdę smakują jak amerykańskie, to tutaj sytuacja jest nieco inna. Poza tym w sumie to piwo nie jest prawdziwym IPA, ponieważ ma bardzo mały ekstrakt i tylko 4% alkoholu, co raczej pasuje do American Pale Ale.
 
DSCF4664Bardzo podoba mi się butelka oraz etykieta. Naprawdę według mnie jest to mistrzostwo. Fajny styl i minimalizm. Ładnie się prezentuje na półce w kolekcji. 🙂

Barwa piwa jest bardzo ładna, bursztynowa i jest ono idealnie klarowne. Piana jakaś tam jest, ale przecież angielskich piw nie nalewa się z dużą pianą. W typowych angielskich pubach dostajemy piwo praktycznie bez piany, nalane aż po sam brzeg szklanki, także jest to w tym wypadku w pełni uzasadnione. W zapachu wyczuwam głównie aromaty angielskich chmieli, takie ziołowo-trawiaste. Jest też lekka, bardzo słaba nuta cytrusowa. Pachnie po prostu jak typowe angielskie pale ale. W smaku jest podobnie, z tym że o wiele lepiej wyczuwalne są cytrusy, a właściwie sama cytryna. Oczywiście więcej jest tych angielskich, trawiastych chmieli, ale jakaś nuta amerykańska też jest. Goryczka jest duża, co w połączeniu z kompletnym brakiem słodyczy czyni to piwo bardzo wytrawnym. Nie ma tutaj w ogóle słodowej pełni, ale nie można wcale powiedzieć, że piwo jest wodniste. Jest według mnie świetnie skomponowane. Od razu można wyczuć, że jest to angielskie piwo, ale jest też nuta cytrusowa, która odróżnia je od standardowych brytyjskich pale ale, takich jak Spitfire czy Bishop’s Finger. Dlatego napisałem, że jest to angielska wersja amerykańskiej wersji IPA. Dlatego, że czuć tę charakterystyczną trawę. W amerykańskich piwach tego nie ma.

Bardzo smakuje mi to piwo. Jest bardzo pijalne i orzeźwiające, mocno chmielone. Zdecydowanie najwyższa ocena.

Ocena ogólna – 6/6


One response to “Yardbird American Style IPA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s