Bojan Black IPA

DSCF4669

Parametry:

Browar – Bojanowo (Grupa Browary Regionalne Jakubiak)
Styl – Black IPA
Ekstrakt – 14° Blg
Alkohol – 6%

Z Bojanem Black IPA było sporo zamieszania w czasie jego premiery. Okazało się, że piwo w ogóle nie było black, tylko miało barwę bursztynową, a smak mocno karmelowy i ogólnie zbliżone było do angielskiego bittera. Ludzie z browaru Bojanowo posłuchali jednak głosu krytyki i druga warka została poprawiona.

Kolor jest tym razem odpowiedni dla stylu, czyli czarny, czy też ciemnobrunatny. Piwo jest praktycznie nieprzejrzyste. Piana jakoś słabo się tworzy, może to wynik bardzo słabego nagazowania. W zapachu mamy coś w rodzaju kawy z mlekiem, ale nie jest to diacetyl, w sumie jest to przyjemny zapach. W smaku natomiast jest według mnie bardzo dobrze. Jest paloność w postaci nuty kawowej, jest spora goryczka chmielowa oraz coś, co nadaje temu piwu aksamitność, taki mleczny posmak. Dla mnie Bojan Black IPA smakuje jak mocniej chmielony milk stout. Nie wyczuwam tu raczej amerykańskich odmian chmielu, być może zostały użyte polskie odmiany, ale nie jestem w stanie tego stwierdzić. W każdym razie chmiel jest i to sporo.

Bardzo smakuje mi to piwo, mimo że nie jest to w 100% ten styl, jaki miał być, ale nie patrzę na to. Traktuję jako styl sam w sobie. Piłem je już kilka razy i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę. Według mnie jest to bardzo pijalne, sesyjne piwo, zdecydowanie najlepsze z oferty Bojanowa.

Ocena ogólna – 5/6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s