Bojan Toporek

DSCF3497

Parametry:

Browar – Bojanowo (Grupa Browary Regionalne Jakubiak)
Styl – lager
Ekstrakt – 14° Blg
Alkohol – 6%

Toporek to trzecie piwo z niedawno reaktywowanego przez Marka Jakubiaka (właściciela Ciechana) browaru Bojanowo. Uwarzone zostało na cześć strażaków, stąd nazwa i kolorystyka etykiety. No właśnie, etykieta… Przypomina mi jakieś tanie wino dla żuli, moim zdaniem mało estetyczna, ale przynajmniej wyróżnia się znacząco wśród innych piw, zwłaszcza tych z oklepanymi etykietami zawierającymi jakieś szyszki chmielu, kłosy, medale i napisy w stylu „jasne pełne” czy „tradycyjna receptura”.

Piwo ma kolor, którego można było się spodziewać po lagerze o ekstrakcie 14%. Jest to barwa złota, jasno bursztynowa, a do tego mamy bardzo lekkie zmętnienie. Piana taka sobie, dość szybko opada. W zapachu czuć głównie słód. Skład na etykiecie informuje, że do chmielenia użyto takich odmian jak Marynka, Lubelski i Cascade. Tak! Amerykański chmiel! Jednakże niestety w zapachu jest on niewyczuwalny.

Smak jest raczej również słodowy, jest duża pełnia, ale goryczkę również da się wyczuć. W smaku tego piwa jest chmiel. Gdybym jednak nie wiedział, jakich odmian użyto, nie potrafiłbym określić co to za chmiel, ale wiem na pewno, że nigdy bym nie powiedział o jakiejkolwiek amerykańskiej odmianie. Może i jest, może i da się wyczuć te cytrusy, ale tak bardziej na siłę trzeba się tego doszukiwać. Nie wiedząc o składzie, nie znalazłbym. Jest tego naprawdę śladowa ilość.

Podsumowując, mogę powiedzieć, że jest to piwo słodkie, ale z wyraźną nutą chmielową. Jak dla mnie trochę za wysoki jest ekstrakt, jak na taką ilość chmielu. Gdyby piwo było lżejsze, powiedzmy miało 12 lub 11% ekstraktu, na pewno lepiej dałoby się wyczuć goryczkę i aromaty, a również piłoby się lepiej. Do mocniejszych piw preferuję jednak solidniejsze chmielenie. Toporek według mnie jest całkiem niezły, ale trochę nie w moim stylu.

Ocena końcowa – 4/6


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s